Bademcikler dilin arkasında boğazın iki yanında yer almaktadır. Küçük bir sağlık problemi olarak görülse de bademciğin iltihaplandığında sağlığımıza verdiği zararlardan ve ameliyat sonrası sağlıklı yaşamdan bahsedeceğiz. Görevleri bakteri, virüs ve mikroorganizmalara karşıt vücudun kalkanıdır. Normal boyuttan büyük olmaları, iltihaplanmaları sıklıkla enfekte olması çeşitli sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Sıklıkla tekrarlanan çocuklardaki bu rahatsızlık büyüme geriliği, kalp romatizması, böbrek iltihapı, çeşitli eklem rahatsızlıklarını meydana getirir. Gereğinden büyük olan bademcikler ise ağız kokusu, horlama, dikkat bozukluğu, depresyon, sinirlilik hali gibi sorunların ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.

Kimler Bademcik Ameliyatı Olmalı

  1. Bademciği normal boyuttan büyük olup nefes alış verişte ciddi rahatsızlık duyan kimseler.
  2. Genel bir kural olarak 4 yaş ve üzeri bireyler için uygulanmaktadır.
  3. Yılda en az 5 kez şiddetli bademcik şişmesi rahatsızlığı olanlar ve bademciğe bağlı yüksek derecede ateşlenmeye ulaşan hastaların bademcik ameliyatı olması uygundur.

Ameliyat Sonrası Yapılması Gereken

Ameliyat toplamda 2 saatlik bir süre zarfı kadar sürmektedir. Ameliyat olduğu gün hasta taburcu edilir ve yine 2 saat sonra yemek yemeye başlayabilir yiyeceği besin ürünleri aşağıda belirtilmiştir.

  1. Püre
  2. Ilık Çorba
  3. Dondurma
  4. Sebze ürünleri
  5. Muhallebi

Gibi besin ürünleri 1 hafta tüketilmelidir. 1 hafta sonra hasta tamamen kendine gelir ve artık eskisi gibi besin ürünleri tüketmesinde bir sakınca görülmemektedir.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir