Kalp Kapağı Ameliyatında Bilinmesi Gerekenler

Protez kalp kapaklarının günümüzde kullanım alanına gelmesi ile kalp kapakçığı ameliyatları artık gönül rahatlığı ile yapılıp hastalar sağlığına kavuşturulmaktadır. Halen ideal protez kalp kapağı yapma çalışmaları çok süratli bir şekilde devam etmektedir. Günümüzde protez kalp kapaklarını ikiye ayırırız. Mekanik ve Bioprotez kalp kapakları.

Mekanik Kalp Kapakları

Her boyutta üretilebilir ve bu kapakların hastaya montaj sırasında oldukça kolay monte edilir. Mekanik kapaklarda genelde bozulma kolaylıkla görülemez, görülse bile yine aynı şekilde çok kolay bir şekilde değişimi yapılır. Vücut tarafından yabancı madde olarak kabul edilmedikleri için,  özel ant-reaksiyon ilaçların alınmasını gerektirmez.

Bioprotez Kalp Kapakları

Doku kapağı takılan hastanın kan sulandırıcı ilaç kullanmasına gerek yoktur. Uzun vadede, günlük  Aspirin yeterli olur. Bu şekilde uzun süreli  ant-koagulan  ilaç kullanımının getireceği  risk  ve  takip rahatsızlığı  ortadan kalkmış olur. İlginç olsa da, doku kapakları vücut tarafından yabancı madde olarak kabul edilmez ve buna bağlı olarak özel ant-reaksiyon ilaç kullanımı gerektirmez.

Sizler İçin Araştırdığımız Öneriler

Genç, erkek veya doğurganlık çağını tamamlamış kadın aort kapak hastaları gibi, mekanik kapağın en iyi çözüm olduğu olgular da vardır. Yaş önemli bir faktördür. 70 yaşını aşmış ve beraberinde koroner arter hastalığı gibi problemleri olan hastalarda, aortik kapak değişiminde her zaman doku kapağı kullanılmasını öneririz. Genç hastalarda yaşam tarzlarını ve kaygılarını göz önünde bulundurarak karar veririz.Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir