Kürtaj bayanların psikolojisini aşırı yönde etkilemektedir. İstenmeyen gebelik çiftlerin arasında olabilecek bir olaydır. Kürtaj operasyonu uzman hekimler tarafından yapılması tavsiye edilmektedir. Aksi halde sağlığınızı olumsuz yönde etkileyecek problemler ortaya çıkartmaktadır.

Kürtaj operasyonu ufak çaplı bir anestezi ile uygulanmaktadır. Kürtaj yapılan bayanın eşi tarafından yüksek moral verilerek operasyona girmesi bayan açısından oldukça rahatlatıcı ve işini kolaylaştıracaktır.

Kürtaj Ne Zaman Yapılabilir

Adet gecikmesi olduğunda bayanlar öncelikle gebelik testi yapmaktadır. İdrar testinde yapılan testlerde doğru bir yanıt alabilmek için adet süresinin geçmiş olması gerekmektedir. Kanda yapılan testlerde erken haftalarda pozitif yanıt vermektedir. Beta hcg değeri 1500 ü geçtiğinde kese transvajinal ultrason ile görülebilir hale gelmiştir ve işlem yapılabilir demektir.

Kürtaj Kaç Haftaya Kadar Yapılıyor?

Kürtaj için sağlık bakanlığının belirlediği süre zarfı 10 haftadır. 10 Haftayı geçen bir süre var ise fetüsün yada annenin sağlığını tehdit eden bir durum olsa dahi heyet kararı ile kürtaj yapılmaktadır. Sizlere önerimiz 10 haftayı bulmayacak bir süre zarfında hekiminize başvurmanız.

Kürtaj Sonrası Yapılan İşlem Nedir?

Kürtaj herhangi bir kesik yada dikiş olmaksızın yapılan bir işlem olduğu için pansuman gerektirmemektedir. Ancak kürtaj sonrası enfeksiyona çok dikkat edilmeli ve duş alırken vajina bölgesine sabun sürülmemeli sadece su ile temizliği yapılmalıdır. Hekimin verdiği antibiyotik düzenli bir şekilde kullanılmalı ve kürtajdan 1 hafta sonra hekime kontrole gidilmelidir.

Kürtaj İçin Uygulanan Yaş Sınırı Kaçtır?

Kürtaj işlemi 18 yaşından büyük bayanlara uygulanmaktadır. Bayan bekar ise sadece kendi onayı yeterlidir kürtaj olması için. Evli bayanların kendi onaylarının yanı sıra eşlerinin de onayları gerekmektedir. Kürtaj operasyonuna gelirken sadece TC kimlik kartlarını yanlarında getirmeleri yeterlidir.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir