Apandist hemen hemen her bireyin hiç bir sağlık sorunu yokken bile meydana gelebilecek hastalıklardan birisidir. Apandist hakkında bilinmesi gerekenler, ağrı halinde yapılması gerekenler, ameliyat sürecince yapılması ve dikkat edilmesi gereken konuları sizler için bu yazımızda anlatmaktayız.

Apandist Nasıl Meydana Gelir?

En yüksek rastlanan sebebi apandist lümeninin (apandiks iç kısmı) dışkı ile kapanmasından oluşuyor. Diğer Bir sebep ise tenf dokularının şişmesinden meydana gelmektedir. Söylediğimiz nedenlerden dolayı apandist lümeninde sıvı birikir ve mikropların çoğalması ile iç basınç artar. Basıncın artması ile apandist kanlanması ve beslenmesi bozulur şişmeye başlar. Türk hekimlerinin araştırma ve doğru teşhisleri üzerine bu hastalığın bir tedavi ve ilaç ile önlenmesi henüz bulunamamıştır.

Apandist Vücudun Neresinde Yer Almaktadır?

Apandist çoğu insanın yerini karıştırdığı bilinmektedir. Bu organın ameliyat tedavisi ile ömrü boyunca vücuttan alınması insana hiç bir zararı olmaksızın hayatına devam etmesinde bir sakıncalı durum gözükmemektedir. Hastalığı erken hissedip ağrıları doktorunuzun yanında çekmeniz en büyük önerimiz olmaktadır sizlere.

Aksi durumda apandist patlar ve bütün mikrobun vücudu kaplaması ile hızlı bir ölüm meydana getirmektedir. Apandist sancısı genelde gaz sıkışması ve kadınlarda regl sancısı ile sıkça karıştırılmaktadır. Apandist ağrısı bir kaç gün sürer ve en belirgin özelliği ise ağrı ile birlikte insanda kabızlık yapmasıdır. Nerededir sorusuna cevap ise bedenimizin sağ kasığın biraz üstünde yer almaktadır.

Apandist Tedavi Yöntemleri

Apandist’in ilaçlı tedavisi günümüzde geliştirilmemiş olup tek tedavi yöntemi ameliyat olmaktan geçmektedir. Ameliyat durumu ortada yok ise hastanın yatak tedavisi ile antibiyotiklerle ve sıvı tüketimi ile yapılmaktadır. Acil durumda ise yine son çare ameliyata girmesidir.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir